MNiSW

16 grudnia 2009 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał decyzję o przyznaniu środków finansowych z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej na projekt:

"BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy".

Satelita jest polskim udziałem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie i służy do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W ramach podpisanej umowy zostały zbudowane 2 satelity: "Lem" oraz "Heweliusz". "Lem" został umieszczony na orbicie 21 listopada 2013 roku, "Heweliusz" kilka miesięcy później - 19 sierpnia 2014 roku.

Sugestia budowy polskiego satelity naukowego do obserwacji astronomicznych i udziału w Międzynarodowym Konsorcjum BRITE pochodzi od Polaka z Uniwersytetu w Toronto, profesora Sławomira Rucinskiego, autora pomysłu i planu naukowego, na których osadza się projekt satelitów serii BRITE.

BRITE-PL

BRITE jest zaliczany do serii tzw. nano-satelitów, których waga nie przekracza 10 kg. W ich produkcji specjalizuje się m.in. Space Flight Laboratory przy Uniwersytecie w Toronto, z którym jest realizowany również program naukowy. Zgodnie z porozumieniem z SFL, strona kanadyjska dostarczyła większość podzespołów i podsystemów niezbędnych do integracji pierwszego satelity, kompletną dokumentację oraz przeszkoliła zespół inżynierów, aby prawidłowo przeprowadzić integrację i testy obiektów przed wystrzeleniem. W przypadku drugiego satelity udział komponentów dostarczonych z Kanady został ograniczony, duża część podsystemów była opracowana w CBK PAN i wyprodukowana w Polsce.

Program BRITE jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia na prestiżowym forum eksploracji kosmosu.

W tym kontekście szczególne znaczenie miała możliwość wykonania w Polsce integracji kompletnego satelity wraz z przeprowadzeniem pełnych testów przed wystrzeleniem go na orbitę. Umieszczenie w przestrzeni kosmicznej satelity, będącego własnością Rzeczpospolitej Polskiej, wymagało także podjęcia wielu działań formalnych o charakterze administracyjno-logistycznym, do tej pory w Polsce jeszcze nie realizowanych.

Ponadto w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w 2012 roku powstała stacja kontroli lotów satelitów, która za pomocą komend przesyłanych dzięki antenom zamontowanych w CAMK steruje pracą satelitów i odbiera dane operacyjne i naukowe misji.

uaktualniono 27 sierpnia 2014
 

 
 
CBK
 
 
 
CAMK
 
 
 
Patronat
honorowy
MNiSW