[dot]Rok 2012 w życiu BRITE-PL.

[dot]Konkurs "BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy" rozstrzygnięty!

Rodzicami Chrzestnymi zostali wybrani następujący uczniowie:

[dot]w kategorii junior (młodzież I, II i III klasy gimnazjum):
 Marcelina Woroniak, uczennica I klasy Publicznego Gimnazjum w Wolinie oraz
Łukasz Rydziński, uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im.Polskich Noblistów w Kwidzynie,
[dot]w kategorii student (młodzież szkół ponad gimnazjalnych):
 Agnieszka Brambor, uczennica II klasy LO im.Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej oraz
Mateusz Chojecki, uczeń III klasy I LO im.Stanisława Staszica w Pleszewie.

Przyznano również następujące wyróżnienia:

[dot]za najlepsze odpowiedzi w części testowej:
 w kategorii junior - Łukasz Rydziński, uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im.Polskich Noblistów w Kwidzynie,
w kategorii student - Michał Gawęda, uczeń III klasy Prywatnego LO im.św.Królowej Jadwigi w Mariówce,
[dot]za najlepszy wiersz nadesłany jako utwór literacki:
 w kategorii junior - Paweł Laskowski, uczeń I klasy Gimnazjum im.Marii Skłodowskiej Curie nr 38 w Warszawie za wiersz "Lot polskiego satelity",
w kategorii student - Martyna Kupidura, uczennica III klasy I LO im.Braci Śniadeckich w Żninie za wiersz "Z pamiętnika młodego satelity".

Laureaci zostali powiadomieni o nagrodzie osobnym pismem oraz zaproszeni na uroczystość nadania pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu imienia Heweliusz w kwietniu 2012!.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

[dot]Dnia 6 grudnia o godzinie 11.00 w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika w Warszawie nastąpiło oficjalne otwarcie stacji naziemnej do komunikacji z satelitami konstelacji BRITE.
Po przecięciu wstęgi zostało zademonstrowane działanie stacji poprzez odbiór transmisji telemetrycznej z balonu stratosferycznego Bobas NG, który był wypuszczony z terenu instytutu IMGW w Legionowie niedaleko Warszawy. Transmisję z balonu mogli także odbierać radioamatorzy.

satelita Lem [dot]24 listopada 2011 po południu pojawił się na stole laboratoryjnym w clean-roomie w CBK pierwszy polski satelita naukowy w swoim ostatecznym kształcie. Przez ostatnie 2 tygodnie trwały intensywne prace montażowe z udziałem Cordella Granta z SFL.
Zespół Brite-pl serdecznie dziękuję Cordellowi za jego zaangażowanie i wielką pomoc w prowadzonych pracach. Obok pierwsze zdjęcie zintegrowanego satelity Lem.

zwiastun stacji [dot]Dnia 19 listopada na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN został przeprowadzony po raz pierwszy test stacji naziemnej na potrzeby projektu BRITE-PL (dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych). Podczas testu wypuszczono balon stratosferyczny BOBAS. Poniżej można zobaczyć film z lotu balonem.


Wywiad z dr inż.Piotrem Orleańskim

z-cą Dyrektora CBK ds. rozwoju technologii i szefem projektu BRITE-PL ds. technicznych

znaczek [dot]4 listopada 2011 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek oraz kopertę FDC upamiętniające Pierwszego Polskiego Satelitę Naukowego Brite-PL. Znaczek o nominale 4,15 zł, zaprojektowany przez grafika Jacka Brodowskiego i umieszczony w bloku, został wydany w nakładzie 300 tysięcy. Przedstawia pierwszego satelitę LEM krążącego po orbicie okołoziemskiej.

[dot]Heweliusz to bliźniak Lema. Rozstrzygnięcie konkursu Zostań Rodzicem Chrzestnym Satelity nastąpi 12 grudnia 2011.

[dot]Dlaczego Lem a nie LEM? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieć słowami Stanisława Lema:
,, ...W ostatnim czasie pojawiły się głosy podające w wątpliwość autorstwo pism Tichego. Prasa podawała, jakoby Tichy posługiwał się czyjąś pomocą, a nawet jakoby nie istniał, dzieła zaś jego stworzyć miało urządzenie określane jako tak zwany ,,Lem''. W myśl pewnych skrajnych wersji ,,Lem'' ma być nawet człowiekiem. Otóż każdy - obznajmiony choć po łebkach z historią kosmonautyki - wie, że LEM jest to skrót nazwy LUNAR EXCURSION MODULE, czyli eksploracyjnego pojemnika księżycowego, który był budowany w USA w ramach ,,Projektu Apollo'' (pierwszego lądowania na Księżycu). Ijon Tichy nie potrzebuje obrony ani jako autor, ani jako podróżnik. Korzystając z okazji, pragnę jednak przygwoździć bezsensowne pogłoski. W szczególności: LEM był wprawdzie zaopatrzony w mały móżdżek (elektronowy), urządzenie to służyło jednak wąskim celom nawigacyjnym i nie mogłoby napisać ani jednego sensownego zdania. O żadnym innym LEMie nic nie wiadomo...''

(ze Wstępu do Dzienników Gwiazdowych)

[dot]Kolejny odcinek Brite-TV opowiada o pomieszczeniu podwyższonej czystości (tzw. Clean Room) przewidzianym do montażu oraz testów komponentów kosmicznych.


[dot]Zapraszamy też do obejrzenia pozostałych odcinków filmowych dokumentujących budowę pierwszych polskich satelitów naukowych...

part01 part04 part05

tablica Lem [dot]19 września 2011 złożyła wizytę w CBK Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka. Zapoznała się ze stanem prac prowadzonym nad satelitą i odwiedziła clean-room oraz laboratorium, gdzie trwają testy integracyjne Lem/Brite-PL, i gdzie również rozpoczyna się uruchamianie podzespołów jego bliźniaka Heweliusza/Brite-PL. Pani Minister odsłoniła także tablicę pamiątkową potwierdzającą oficjalną nazwę satelity Lem.

Lem flatsat [dot]Od lipca rozpoczęły się testy w trybie "flatsat" pierwszego polskiego satelity Lem/Brite-PL. Testy "flatsat" polegają na sprawdzaniu, jak wszystkie podzespoły satelity współdziałają ze sobą. Ten typ testów jest przeprowadzany w formie rozłożonej - połączone ze sobą wszystkie podzespoły satelity są zamontowane na płaskiej płycie i sprawdzane w warunkach laboratoryjnych. Testy potrwają jeszcze kilka następnych tygodni, w trakcie których nastąpi symulacja różnych warunków i trybów pracy satelity.
Wszystkie elementy bliźniaka satelity BRITE-PL - Heweliusza - znajdują się już w CBK. Niebawem rozpoczną się testy poszczególnych podzespołów. W chwili obecnej planujemy, że Lem zostanie umieszczony na orbicie w drugiej połowie 2012 roku, zaś Heweliusz dołączy do Lema rok później.

testy Austriaków [dot]W czerwcu przebywała w CBK delegacja z Grazu z pierwszym austriackim satelitą BRITE. W komorze termiczno-próżniowej znajdującej się w clean-roomie zostały przeprowadzone testy austriackiego satelity. Satelita austriacki TUGSAT-1/BRITE-Austria jest już gotowy i jako pierwszy z konstelacji BRITE ma być wyniesiony na orbitę na początku 2012 roku.

na pikniku [dot]28 maja 2011 w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu w Warszawie odbył się XV Piknik Naukowy. Na specjalnym stoisku BRITE-PL zaprezentowany został model naszego satelity. O projekcie opowiadali naukowcy z CBK i CAMK, dzieci mogły złożyć swój tekturowy model satelity, a młodzież była zaproszana do wzięcia udziału w konkursie, którego zwycięzcy zostaną rodzicami chrzestnymi pierwszego polskiego satelity naukowego. Ty też możesz nim być...

XPOD [dot]W lutym i marcu dotarły do CBK komputery pokładowe (housekeepingowy HKC oraz komputer AOCS), czujnik gwiazd (startracker) oraz wyrzutnik (XPOD) satelity z rakiety wynoszącej na orbitę. Obecnie prace uruchomieniowe idą pełną parą. Poszczególne podsystemy satelity znajdują się w fazie intensywnych i wymagających testów. Kolejno odbywają się testy termiczne i szokowo-termiczne. Pozytywne przejście tych testów przez poszczególne elementy da tzw. zielone światło dla przejścia w kolejną fazę projektu.

w Centrum Hewelianum [dot]Model satelity Heweliusz w roli gwiazdy... W dniu 28 stycznia 2011 w Centrum Hewelianum w Gdańsku świętowano 400-rocznicę urodzin wybitnego astronoma Jana Heweliusza, inaugurując tym samym Rok Heweliusza. W tym dniu po raz pierwszy na interaktywnej wystawie o tematyce fizyczno-astronomicznej pt. "Energia, Niebo i Słońce" w Pracowni Nieba został zaprezentowany model satelity naukowego Heweliusz wykonany w skali 1:1 specjalnie dla Centrum Hewelianum przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dodatkowo uczestnicy Wystawy mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ta okazję warsztatach dotyczących budowy satelitów . Najmłodsi zwiedzający mogli m.in. wcielić się w rolę inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN i pod okiem astronoma zbudować własny model satelity, który później zabrali do domu.

WOŚP [dot]Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2011 CBK zaoferowało miejsce na panelu pierwszego satelity. Na udostępnionej płytce zostanie wygrawerowany napis, zaproponowany przez zwycięzcę aukcji w porozumieniu z Fundacją WOŚP. Do wylicytowania były trzy pola o zbliżonej do siebie wielkości: jedno pole o wymiarach 40x80 mm i dwa pola o wymiarach 35x80 mm. Aukcja zakończyła się 11 lutego 2011.

[dot]Wcześniejsze informacje o BRITE-PL

uaktualniono 19 grudnia 2011
 

 
 
CBK
 
 
 
CAMK
 
 
 
Patronat
honorowy
MNiSW