[dot]Rok 2013 w życiu BRITE-PL.

[dot]Liceum Francuskie w Warszawie ogłosiło nowy konkurs o Heweliuszu dla uczniów wszystkich szkół! Zespół BRITE-PL patronuje temu przedsięwzięciu. Prosimy o zgłoszenia prac w dwóch kategoriach:

  • prace artystyczne - rysunek, obraz, fotografia itd - związane z Heweliuszem (polskim naukowcem, którego imię nosi drugi polski satelita z konstelacji BRITE-PL), jego życiem, twórczością, i /lub projektem naukowym jego imienia oraz
  • hasło dla misji satelity Heweliusz promujące projekt naukowy BRITE-PL.
Wszystkie prace będą sfotografowane, ich obrazy zapisane do pamięci pokładowej satelity Heweliusz i następnie umieszczone na orbicie wraz z satelitą. Imiona i nazwiska zwycięzców zostaną wygrawerowane na panelu satelity.

Więcej informacji na temat konkursu udziela Didier Morel (e-mail: dmorel@lfv.pl)

[dot]Rozmowa z Profesorem Sławomirem Rucińskim z Uniwersytetu w Toronto, autorem pomysłu, na którym osadza się projekt satelitów serii BRITE.


Heweliusz [dot]Dnia 21 kwietnia 2012 miała miejsce oficjalna uroczystość nadania imienia "Heweliusz" satelicie, budowanemu w Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach konsorcjum BRITE. Heweliusz oraz "ochrzczony" w połowie września Lem, to pierwsze polskie satelity naukowe. Środki na ich budowę i start wyasygnowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W związku z wydarzeniem, Pani Profesor Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przysłała list do Dyrektora CBK Pana Profesora Marka Banaszkiewicza.

Rodzicami chrzestnymi satelity byli Laureaci konkursu "BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy" -

   w kategorii junior (młodzież I, II i III klasy gimnazjum):
Marcelina Woroniak, uczennica I klasy Publicznego Gimnazjum w Wolinie oraz
Łukasz Rydziński, uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im.Polskich Noblistów w Kwidzynie,

   w kategorii student (młodzież szkół ponad gimnazjalnych):
Agnieszka Brambor, uczennica II klasy LO im.Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej oraz
Mateusz Chojecki, uczeń III klasy I LO im.Stanisława Staszica w Pleszewie.

Patronat honorowy konkursu sprawował Minister Edukacji Narodowej.
Słowo do Dyrektora CBK i laureatów konkursu skierował Pan Minister Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu. Na sobotniej uroczystości reprezentował go Dyrektor z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Pan Jacek Falkowski. Przeczytał on słowa Ministra, w których m.in. składał gratulacje wszystkim laureatom i życzył, aby - zgodnie z łacińską maksymą per aspera ad astra - poprzez pogłębianie wiedzy, zdobywanie i rozwijanie umiejętności stali się w przyszłości wybitnymi badaczami gwiezdnych przestworzy.

01 02 02 02

Na uroczystości obecny był również Pan Profesor Janusz Lipkowski, Przewodniczący Rady Kuratorów z Wydziału III Polskiej Akademii Nauk.

Wszyscy zaproszeni goście wysłuchali trzech ciekawych wykładów.
Dr Piotr Orleański, z-ca Dyrektora CBK ds. Rozwoju i Technologii, opowiadał o projekcie BRITE-PL oraz objaśniał budowę i zadanie satelitów Lem oraz Heweliusz.

Profesor Józef Smak z Centrum Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika przedstawił postać patrona satelity - Jana Heweliusza - i jego ponadczasowe osiągnięcia naukowe.

Dr Grzegorz Szychliński, zastępca Dyrektora Muzeum Historycznego w Gdańsku, opowiedział o zegarze pulsarowym - pierwszym tego typu zegarze na świecie - zainstalowanym w Gdańsku na wieży kościoła św.Katarzyny. Jak się później okazało, zegar znajduje się dokładnie 15 m nad grobem Jana Heweliusza.

[dot]Rozpoczęły się już prace przy drugim satelicie BRITE-PL - bliźniaku Lema. Zespół inżynierów i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) przygotowuje się do etapu PDR (Preliminary Design Review) dla polskiej aparatury, jaka zostanie zainstalowana na Heweliuszu. Jest to ważny etap, bowiem znajdą się tu podsystemy opracowane i wykonane w Polsce. Wśród nich będą m.in: panele słoneczne, układ zasilania, czujnik promieniowania oraz nowy układ teleskopu.

Lem na wytrząsarce [dot]Przez ostatnie 2 miesiące satelita Lem przechodził ostatnie fazy testów. Jeszcze w grudniu odbyły się testy wibracyjne, potem w styczniu został poddany serii testów termiczno-próżniowych, a następnie w lutym przeszedł testy EMC (electromagnetic compatibility). Wszystkie testy przebiegały prawidłowo. W najbliższych dniach rozpoczną się testy typu "open field", w których zostanie sprawdzony układ optyczny oraz system komunikacji ze stacją naziemną. Po zakończeniu tych testów BRITE-PL Lem będzie gotowy do startu.

[dot]Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2012 podczas XX finału CBK zaoferowało trzy miejsca na panelu satelity Heweliusz, gdzie będą wygrawerowane imiona i nazwiska zwycięzców licytacji. Ponadto każdy będzie mógł wysłać swoje zdjęcie na adres fundacji Jurka Owsiaka kosmos@wosp.org.pl. To zdjęcie zostanie umieszczone na stronie internetowej fundacji, a jego kopia zostanie załadowana do pamięci, która z kolei będzie znajdować się na satelicie i zostanie wystrzelona razem z nim. Tworzymy więc album, który pofrunie w kosmos. Urzeczywistniamy zawołanie Światełko do nieba!
    Uwaga!    Rozmiar wysyłanego pliku ze zdjęciem nie może przekraczać 100 kB.

[dot]Rok 2011 w życiu BRITE-PL.

uaktualniono 15 stycznia 2013
 

 
 
CBK
 
 
 
CAMK
 
 
 
Patronat
honorowy
MNiSW