[dot]Na jesieni 2015 kolejne grupy dzieci i młodzieży odwiedzały Centrum Badań Kosmicznych. Uczniowie słuchali wykładów o kosmosie, dowiedzieli się o przyrządach, dzięki którym możemy badać wszechœwiat, brali udział w warsztatach tematycznych, a także zobaczyli clean-room oraz laboratoria, gdzie są budowane i testowane polskie instrumenty przeznaczone do pracy w kosmosie.

foto1 foto2 foto3 foto4
więcej zdjęć

[dot]25 września 2015 w Centrum Badań Kosmicznych PAN miała miejsce wyjątkowa uroczystość: Profesor Sławomir Maria Ruciński, inicjator projektu BRITE w Kanadzie w 2003 r., został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie astronomii postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2015 r., o nadaniu orderów i odznaczeń (rej.182/2015). Aktu wręczenia orderu dokonała Profesor Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sławomir Ruciński - dzięki jego kontaktom - doprowadził do rozszerzenia projektu przez włączenie do projektu astronomów z Austrii i Polski, co zaowocowało powstaniem międzynarodowej Konstelacji BRITE, do której należą dwa polskie satelity naukowe BRITE-PL.
Spotkanie poprzedzono serią wykładów i referatów wygłoszonych przez przedstawicieli CBK PAN, CAMK PAN oraz POLSA. Specjalne wyróżnienie w postaci znaczków BRITE-PL otrzymali również wszyscy uczestnicy projektu.

foto1 foto1 foto1 foto1
foto1 foto1 foto1 foto1
foto1 foto1 foto1 foto1

[dot]16 lutego 2015 odwiedzili nas uczniowie z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin. Mali goœcie posłuchali ciekawych historii m.in. o planetach, gwiazdach i satelitach, poznali nazwiska polskich astronomów i badaczy kosmosu, obejrzeli model pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL. Uczniowie zobaczyli również clean-room oraz laboratoria, gdzie są budowane i testowane polskie instrumenty przeznaczone do pracy w kosmosie. Na koniec wizyty wszyscy gośœcie wzięli udział w warsztatach, w czasie których każdy uczeń zbudował własny model satelity BRITE-PL(...)

foto1 foto1 foto1 foto1
foto1 foto1 foto1 foto1

[Pan Twardowski i Brites]

[dot]Rok 2014 w życiu BRITE-PL.

uaktualniono 16 stycznia 2019
 

 
 
CBK
 
 
 
CAMK
 
 
 
Patronat
honorowy
MNiSW